19
W ramach wakacyjnych wycieczek trafiliśmy pewnego razu do Wolsztyna. Zwyczajowo jest on kojarzony z lokomoty-wownią i paradami parowozów. To jednak nie wszystko, co wartoby zobaczyć w tym miasteczku. Wolsztyn jest malowniczo położony nad Jeziorem Wolsztyńskim. Na uwagę zasługują też rynek, muzeum dr. Roberta Kocha, muzeum rzeźb Marcina Rożka oraz skansen położony po drugiej stronie jeziora.
To właśnie tam powstał prezentowany poniżej cykl zdjęć. Tłumu ludzi się tutaj nie spotka, a szkoda. Jest to miejsce, które warto zobaczyć. Ma swój niepowtarzalny klimat i ciekawe zasady. Można wchodzić wszędzie, nie wolno jedynie „dusić pierzyn”, jak dowiedzieliśmy się od miłej pani etnografki i bileterki w jednej osobie. A zatem przestrzegając tych zasad, ruszyliśmy na poszukiwanie śladów życia, które toczyło się w tych domostwach jeszcze nie tak dawno.
05
Początek roku zaowocował kolejnym spotkaniem i zdjęciami. Miejsce do fotografowania dość nietypowe. Było to kolejne wyzwanie, nietypowe oświetlenie, utrudniające nieco pracę. Jednak pomysł Szer był bardzo ciekawy. Drobny wycinek materiału można zobaczyć w niniejszej galerii.
Zdjęcia wykonano 05-01-2015 r.
30
W słoneczny wrześniowy dzień spotkaliśmy się ponownie z Szecherezadą, aby zrealizować kilka pomysłów w nieco odmiennej stylistyce. Jako temat przewodni posłużył nam świat mody. Szer jak zwykle tryskała pomysłami. Wystarczyło je tylko zamienić na obrazy. Zaczyna stanowić dla mnie bardzo ciekawe źródło inspiracji i fotograficznego natchnienia. Przygotowanie taneczno-baletowe zaczyna być coraz większym atutem i stanowi doskonałe uzupełnienie podejmowanej tematyki.
12
Kolejne spotkanie z Szecherezadą zaowocowało nowymi zdjęciami. Pusta ciemna scena jest również dobrym miejscem do zaprezentowania pasji, z jednej strony tanecznej a z drugiej do rejestracji nowych sytuacji. I tak w zimowy wieczór powstało kilka zdjęć, które są próbą pokazania zamiłowania Szer do baletu.
18
Parami – w szkole dzieci ustawiają się parami, potem ludzie najczęściej łączą się w pary, mówi się też, że nieszczęścia chodzą parami…
Tekst piosenki „We dwoje” z Kabaretu Starszych Panów zabawnie puentuje:
„We dwoje jest duszniej i ciaśniej. We dwoje jest łatwiej o waśnie. A jeszcze i to, że dwa razy jest drożej, niżeli odwrotnie – samotnie”, ale też: „We dwoje jest piękniej i jaśniej i gwiazdy się widzi wyraźniej. I lepiej się słyszy śpiew ptaka najcichszy.
I lepiej rozumie się baśnie”.
Tym razem postanowiłem pokazać świat ludzi i rzeczy, który zamykam w kadrach fotodwójkami, którym razem raz duszniej
i ciaśniej, raz piękniej i jaśniej.
17
Uczestnicząca w sesji zdjęciowej Szeherezada, zapytana o to, czym jest dla niej taniec, odpowiada:
Taniec jest moją pasją. W tańcu mogę wyrazić siebie, swoją osobowość. Klasyka jest magiczna, ruch w niej jest lekki, pełen gracji i płynności. Nie wyobrażam sobie życia bez tańca, spełniam się w nim, gdyż robię to, co kocham.
21
Zdjęcia powstały z inspiracji plenerem jaki się odbył w Karkonoszach w lipcu 2012 r. Zajęcia prowadził dr Janusz Oleksa.